Vaikų nuovargis. Kas jį sukelia?

Vaikų nuovargis. Kas jį sukelia?

Paskelbta: 24.05.2018

Peržiūros: 327

Nemažai tėvų jaučia palengvėjimą, kai pagaliau pavyksta suguldyti atžalas į lovas. Nenuostabu! Kai kurie vaikai tikri išdykėliai ir dūksta kaip tikros beždžionėlės – nuolat laksto ir mums, suaugusiesiems, kelia daugybę problemų. Tačiau net didžiausios beždžionėlės gali staiga netekti energijos ir vietoje įprastų šėlionių dienų dienomis kiurksoti ant sofos priešais televizorių. Jei taip nutinka vis dažniau, būtina išsiaiškinti tokio staigaus apsnūdimo priežastis.

Nuovargis gali pasireikšti, pavyzdžiui, vaikams pradėjus lankyti mokyklą ar darželį. Nepažįstama aplinka, kasdienis buvimas grupėje, kitokia nei įprasta dienotvarkė – vaikams visa tai reiškia didelį stresą. O dėl streso nusilpsta imuninė sistema ir pradeda trūkti energijos. Tačiau daugeliu atvejų problema yra laikina ir ilgainiui jos nebelieka.
 
Suteikite jiems erdvės…
Šiais laikais daugelis vaikų tiesiog užverčiami įvairiais būreliais, kuriuos lankyti juos verčia tėvai, nuoširdžiai tikėdami, kad jų atžaloms tai į gera. Tėvai mano, kad tam, jog vaikai sėkmingai vystytųsi, juos būtina nuolat kažkuo užimti, mokyti ir įtraukti į kokią nors veiklą. Bet tai klaidinga. Vaikui, kaip ir suaugusiam žmogui, reikia erdvės ir ramybės, kad jis galėtų paprasčiausiai pabūti ir nieko nedaryti, ar linksmintis taip, kaip nori pats.
 
…bet neleiskite nuobodžiauti
Tačiau kitas kraštutinumas – situacija, kai nuovargį sukelia nuobodulys – taip pat nėra gerai. Jei namuose vaikai neturi kuo užsiimti ir jiems trūksta fizinės veiklos, jie gali būti linkę miegoti ar pasyviai žiūrėti televizorių. Tokiu atveju yra tik viena išeitis – ištraukti vaikus iš apatijos „išspiriant“ į žaidimų aikštelę ar paskatinant užsiimti kita fizine veikla, kurioje dalyvautumėte ir jūs ar bent kiti vaikai.
 
Stenkitės, kad jie eitų miegoti laiku
Daug vaikų pavargsta, nes paprasčiausiai neišsimiega. Žinoma, kartais laiku suguldyti mažuosius išdykėlius į lovą reikia titaniškų pastangų. Tačiau jei būsite nuoseklūs ir kantrūs, jūsų pastangos atsipirks su kaupu. Nuvargę vaikai paprastai būna irzlūs, erzinantys ir dėl menkiausio niekniekio gali elgtis isteriškai. Jei vaikai gerai išsimiega, jiems geriau sekasi mokykloje, jie geriau elgiasi ir pagerėja jų bendra psichologinė būklė. Be to, geras miegas labai svarbus tinkamam vystymuisi ir augimui. Kad geriau orientuotumėtės – dvimetis turėtų miegoti 11–14 valandų per parą, 3–5 metų vaikai – 10–13 valandų, 6–12 metų vaikai – 9–12 valandų ir paaugliai 8–10 valandų per parą. Taip pat derėtų neleisti vaikams blaškytis prieš pat einant miegoti. Ir, žinoma, vaikas tikrai neturėtų užmigti priešais televizoriaus ekraną ar su planšete rankose.
 
Įpratinkite juos prie įvairaus maisto
Augančiam organizmui reikia optimalaus maisto medžiagų kiekio, kuris reikalingas sveikam kūno ir proto vystymuisi. Jų mityboje neabejotinai turėtų būti maisto produktų, kuriuose yra daug omega 3 riebalų rūgščių (mėsos, žuvies, jūros gėrybių, kokybiško augalinio aliejaus, sėklų, riešutų, sviesto, avokadų), maisto produktų, kuriuose yra sudėtinių angliavandenių (šakninių daržovių, vaisių, visadalių ryžių, grikių, avižų dribsnių) ir ankštinių augalų (raudonųjų lęšių, avinžirnių, japoninių pupuolių ir kt.). Tačiau neprimeskite vaikams alternatyvaus gyvenimo būdo mitybos srityje (vegetarizmo, veganizmo ar žaliavalgystės). Šiais laikais tai labai populiaru, bet gali neigiamai paveikti vaiko vystymąsi.
 
Kompleksiškai rūpinkitės jų gyvybingumu
Kai kurios maisto medžiagos, pavyzdžiui, cinkas, selenas, folio rūgštis, geležis ar tam tikri B grupės vitaminai, taip pat gerina bendrą fizinę būklę ir imunitetą. Kai imuninė sistema patiria didesnį stresą, imunitetui sustiprinti galima pasitelkti natūralius žolelių ekstraktus, kurių poveikis jau kelis amžius yra gerai žinomas ir patvirtintas (pavyzdžiui, šaltalankiai ar erškėtuogės). Jei norite kompleksiškai padidinti vaiko gyvybingumą ir paskatinti sveiką vystymąsi, galite naudoti įvairius kokybiškus maisto papildus multivitaminus, kurie teikiami čiulpiamų tablečių, želė saldainių ar skanių sirupų forma ir būna įvairių vaisių skonio – jų galima laisvai įsigyti vaistinėse ar elektroninėse parduotuvėse.