Šlapimo organų infekcijos – kaip išvengti ir gydytis?
Paskelbta: 09.02.2018
Peržiūros: 917
Šlapimo organų infekcijos (ŠOI) – vienos dažniausių, neretai gydomos antibakteriškai. Ypač šios infekcijos vargina vaisingas moteris, dažnu atveju, negalavimas pasikartoja. Kas lemia tokios infekcijos atsiradimą ir ką daryti, jei šis nemalonumas užklumpa?
ŠOI – kas tai?
Tai ne viena liga, o jų grupė. Kiek yra organų, tiek gali būti infekcijos rūšių.
Infekcija gali būti ūminė, lėtinė, besimptomė, nekomplikuota ar komplikuota, susijusi su šlapimo organų anomalijomis, akmenlige ar kitais veiksniais, sudarančiais palankias sąlygas mikroorganizmams patekti ir sukelti uždegimą.
ŠOI skirstoma pagal:
Lokalizaciją: viršutinių šlapimo organų (inkstų) ir apatinių šlapimo organų (šlapimo pūslės, prostatos, šlaplės).
Komplikuotumą: nekomplikuota (pažeidžiami inkstai ar kiti šlapimo organai, kurių anatomija ar funkcija yra nepakitusios) ir komplikuota (anatomijos ar funkcijos pokyčiai, dažniausiai sukeliantys šlapimo sąstovį; akmenligė, navikai, kt.).
Dažniausiai šlapimo takų infekcija pasireiškia šlapimo pūslės uždegimu arba cistitu, kuriais moterys dėl savo anatominių ypatybių serga kelis kartus dažniau nei vyrai.
Šlapimo pūslės ir inkstų infekcija nėra itin pavojingos ligos, tačiau norint jas išsigydyti, tam reikia nuoseklaus dėmesio. Negydant, ligos gali pasikartoti, kilti rimtos komplikacijos.
Inkstų ir šlapimo pūslės uždegimas – tai ligos, susijusios su infekcija. Dažnai pasitaiko tik šlapimo pūslės ar apatinių šlapimo organų uždegimai.
Šlapimo pūslės uždegimas
Šlapimo pūslės uždegimas – nemaloni liga. Padažnėja noras šlapintis – negausiai ir skausmingai, gali pasireikšti bendras silpnumas, pakilti temperatūra. Negydomas šlapimo pūslės uždegimas įsisenėja, tampa lėtiniu, gali išplisti į inkstus.
Šlapimo pūslės uždegimą skatina peršalimai, stresas, nusilpęs imunitetas, cukrinis diabetas, net prasta higiena. [citata]
Šlapimo pūslės uždegimas pasikartoja dažniausiai tada, kai organizmas nusilpsta.
Kad uždegimas nepasikartotų, reikia vartoti daug skysčių, rūpintis imunitetu ir asmenine higiena.
Viršutinių šlapimo organų uždegimas
Kur įvyksta uždegimas, ten kyla skausmai. Kilus uždegimui inkstuose, skausmas gali būti jaučiamas vienoje ar abejose inkstų pusėse. Karščiavimas, padažnėjęs skausmingas šlapinimasis su pakitusios spalvos išskyromis – pagrindiniai inkstų uždegimo požymiai.
Neretai inkstų ir šlapimo pūslės ligos būna susijusios, todėl vos pajutus šlapimo pūslės uždegimo požymius, būtina dėmesingai gydytis, taip pat stiprinti imunitetą bei saugotis, kad uždegimas nepasikartotų.
Yra daug atvejų, kai šlapimo takų infekcija išplinta iki inkstų.
Bet kokia infekcija dažniausiai
iš apačios kyla į viršų. Apie 80 proc. susirgusiųjų infekcija išplinta į kitus organus ir tik 20 proc. inkstų uždegimų atsiranda dėl plintančių per kraują ar kitų organų infekcijų. Uždegimas, pasiekęs inkstus, gali sukelti sierozinį uždegimą, kuris vėliau, tikėtina, taps į žymiai sunkesniu – pūliniu. Tokiu atveju teks gydytis ligoninėje.