Šaltalankio uogos – oranžiniai sodo brangakmeniai  Vitaminų pripildytos švelniai rūgščios uogos

Šaltalankio uogos – oranžiniai sodo brangakmeniai Vitaminų pripildytos švelniai rūgščios uogos

Paskelbta: 17.09.2018

Peržiūros: 756

Už kiekvieno kampo tyko gripo, kosulio ir peršalimo pavojus. Taip ruduo išbando mūsų atsparumą. Laimei, nesame visiškai bejėgiai, nes mūsų imuninė sistema veikia kaip apsauginis skydas. Gyvename tokiais laikais, kai mūsų organizmo imunitetas patiria vis daugiau išbandymų, todėl svarbu rūpintis savo sveikata ir stiprinti atsparumą. Tam gali pasitarnauti, pavyzdžiui, „stebuklingos uogos“, kurias su džiaugsmu valgė netgi Rusijos kosmonautai.

Rusijos kosmonautai šaltalankio uogas valgė dėl dviejų priežasčių – norėdami papildyti organizmą trūkstamais vitaminais ir sustiprinti atsparumą kosmoso spinduliuotės skleidžiamiems laisviesiems radikalams. Puikias Hippophae rhamnoides, dar kitaip žinomo kaip šaltalankis, uogų savybes žmonės pastebėtojo daug anksčiau nei jas nustatė šiuolaikinis mokslas. Pavyzdžiui, senovės Graikijoje šiuos uogos buvo naudojamos medžiagų apykaitai ir bendrai fizinei būklei gerinti, nes senovės graikai pastebėjo, kad gyvūnai, kurie ganėsi šaltalankiais apžėlusiose vietovėse, tikrąja to žodžio prasme tryško sveikata. Šaltalankis nuo seniausių laikų žinomas Mongolijoje, Indijoje, Kinijoje, Sibire (čia vietiniai jį vadino „šiaurietiška citrina“) ir Tibete, kur jis paprastai buvo naudojamas imuninei sistemai stiprinti, virškinimui, širdies darbui ir odos būklei gerinti.
 
Uogos, kuriose itin gausu sveikatai naudingų medžiagų
Sodrios oranžinės spalvos uogose yra labai daug aktyviųjų medžiagų (iki šiol mokslininkai nustatė apie 200 skirtingų jų rūšių). Jose yra turtingas organinių rūgščių, flavonoidų, alkaloidų, tanoidų ir eterinių aliejų mišinys. Šaltalankio uogos taip pat dažnai pirmauja pagal vitaminų ir mineralų kiekio rodiklius. Oranžinę uogų spalvą lemia karotenoidai, o uogose esantys aliejai naudojami kosmetikos produktuose ir maistui praturtinti, nes juose gausu vitaminų ir kitų aktyvių medžiagų, tirpstančių riebaluose bei pagrindinėse riebalų rūgštyse.
 
Du viename – grožis ir gyvybingumas
Dėl didelio kiekio naudingųjų medžiagų šaltalankio uogos dažnai vadinamos sveikatos ir jaunystės eliksyru. Jų sudėtyje esančios medžiagos ne tik teigiamai veikia imunitetą ir virškinimą, bet taip pat palaiko tinkamą odos būklę, o antioksidantai sulėtina oksidacijos procesą, t. y. ląstelių senėjimą. Šaltalankio uogas galima apdoroti įvairiais būdais – iš jų galima gaminti arbatą, augalinį medų, actą, gaivinantį gėrimą ar miltelius. Taip pat galima pagaminti skanius konservuotus vaisius, tyrę, sirupą, uogienę ar likerį. Jeigu jūsų kieme neauga šaltalankiai, vaistinėse ar elektroninėse parduotuvėse galite įsigyti maisto papildų, kuriuose yra didelis kiekis kokybiško šaltalankio uogų ekstrakto.
 
Patarimas imunitetui stiprinti
Sutraiškykite saują šaltalankio uogų ir sumaišykite jas su sauja erškėtuogių (be sėklyčių ir plaukelių). Užpilkite 1 l gero baltojo vyno ir palikite šiltai pastovėti 14 dienų. Kiekvieną dieną butelį pakratykite. Po 14 dienų skystį perkoškite ir uogas išspauskite dar kartą. Gautą gėrimą supilkite į švarų butelį ir sandariai uždarykite. Laikykite tamsioje ir vėsioje vietoje. Kasdien išgerkite po vieną gurkšnelį.