Ruduo – gana sudėtingas metas jūsų kepenims. Ištieskite joms pagalbos ranką!

Ruduo – gana sudėtingas metas jūsų kepenims. Ištieskite joms pagalbos ranką!

Paskelbta: 17.09.2018

Peržiūros: 474

Ar dažnai jaučiatės pavargę, smarkiai prakaituojate, jūsų skrandis silpnas, o po akimis – tamsūs ratilai? Pagalbos šaukiasi jūsų pernelyg apkrautos kepenys! Neignoruokite šio šauksmo. Kepenys atlieka labai svarbų vaidmenį organizmo detoksikavimo ir valymo procesuose ir jos tikrai mums reikalingos.

Pagrindinė kepenų funkcija – detoksikacija; jos išardo kraujyje arba limfinėje sistemoje esančius toksinus ir nusiunčia juos inkstams, iš kurių jie galiausiai pašalinami iš organizmo su šlapimu. Kepenys apdoroja ne tik iš išorės į organizmą patenkančius toksinus (pavyzdžiui, su alkoholiu ar vaistais), tačiau ir tuos toksinus, kurie susidaro vykstant medžiagų apykaitai. Be to, kepenyse „sandėliuojami“ tam tikri vitaminai. Jos taip pat dalyvauja tulžies išskyrimo procese, todėl yra būtinos virškinimui, ir dalyvauja daugiau kaip 500 kitų organizme vykstančių cheminių procesų. Be kepenų mūsų kūnas greitai nusilptų.
 
Kepenims kenkia ne tik alkoholis
Nors kepenys yra labai veiksmingai veikiantis organas ir gali funkcionuoti net gana smarkiai pažeistos, tačiau yra dalykų, kurie gali smarkiai pabloginti jų būklę: ypatingai žalingas yra alkoholio vartojimas arba dideli tam tikrų vaistų kiekiai (pavyzdžiui, skausmą malšinantys vaistai, antibiotikai arba sintetiniu būdu išgauti hormonai), taip pat kenkia maistas, kurio sudėtyje yra labai daug priedų ar dirbtinių saldiklių, įvairūs kepti delikatesai, ypač jeigu valgomi dažnai ir dideliais kiekiais. Beje, mūsų kepenims tenka įveikti sunkumus ir pereinamuoju laikotarpiu keičiantis metų laikams. Todėl būtų visai pravartu jas šiek tiek pastiprinti ir prieš prasidedant žiemos sezonui leisti kepenims išsivalyti. Tai galima padaryti keliais būdais – nuo mitybos pakoregavimo iki detoksikuojančių žolelių vartojimo.
 
Gražiosios usnies sėklytės
Prie tinkamos kepenų funkcijos labai prisideda mitybos racionas, kuriame gausu šarminių daržovių (kopūstiniai augalai, pipirnės, brokoliai, salierai, svogūnai, gražgarstės, salotinės trūkažolės, salotinė sultenė ar artišokai), žaliųjų citrinų, greipfrutų, ankštinių augalų, sėklų, jaunų augalų aliejų, graikinių riešutų, lazdyno riešutų ir jūrinės žuvies (pavyzdžiui, lašišos ar sardinių). Tarp žolinių augalų garbingiausią vietą užima tikrasis margainis, taip pat žinomas kaip usnis. Jame yra aktyvių medžiagų kompleksas, vadinamas silimarinu, kuris stimuliuoja kepenų savaiminio valymosi funkciją. Tikrojo margainio sėklas galima sutraiškyti ir iš jų gaminti arbatą.
 
Patarimas iš kinų medicinos
Stimuliuojantis kepenų masažas
Smarkiai viena į kitą patrinkite rankas, uždėkite jas viena ant kitos ir pašildykite kepenų sritį švelniais masažuojančiais judesiais. Paskui dešinės rankos pirštais paspauskite srityje po šonkauliais dešinėje pusėje ir toliau spaudinėkite kildami aukštyn, iki pat krūtinkaulio. Pakartokite šį veiksmą ne mažiau kaip penkis kartus ir tada tą patį padarykite kairėje pusėje.