Argi močiutė gali būti neteisi?

Argi močiutė gali būti neteisi?

Paskelbta: 21.02.2018

Peržiūros: 162

Kaip moterys iš kartos į kartą perduoda neteisingas žinias apie šaltį

„Ilgai nesėdėk ant suoliuko, nes rytoj nuolat lakstysi į tualetą arba neduok Dieve, negalėsi turėti vaikų!“ Iki šių dienų girdžiu įspėjančius savo močiutės žodžius, kuriuos ji dažnai man kartodavo nuo vaikystės. Mama taip pat mane saugojo, prieš kiekvieną vasaros kelionę sakydama: „Nesimaudyk šaltame vandenyje, o nusimaudžiusi visada nusivilk šlapią maudymosi kostiumėlį, nes kitaip susirgsi!“ Net ir šiandien ji man vis pataria: „Vaikeli, nevaikščiok basomis – grindys šaltos!“ Tačiau, nepaisant geriausių norų, ne visi jų patarimai yra teisingi.
Puikiai prisimenu, kaip gimtadienio proga spalio mėnesį nuo savo mylimos močiutės gaudavau storų kojinių, pėdkelnių ar šiltų šlepečių. Ji mane saugodavo nuo galimų „moteriškų ligų“ arba šlapimo takų infekcijų. „Tinkamai ir šiltai apsirenk, kad ir „ten“ nesušaltum“, – sakydavo ji. Šiandien, girdėdamos tokius žodžius, dauguma moterų tiesiog nusišypso. Dabar turiu pripažinti, kad iš dalies ji buvo teisi.
Tais laikais, kai žinios buvo sunkiau prieinamos, be interneto teikiamų privalumų, ji negalėjo žinoti, kad šlapimo pūslės uždegimą ir kitas šlapimo takų infekcijas šaltis sukelia tik netiesiogiai.
Pagrindinis šių nepatogumų sukėlėjas yra bakterijos.
Klaidingos žinios, kurios perduodamos iš kartos į kartą:
-                           Nesėsk ant šalto paviršiaus!
-                           Nesimaudyk šaltame vandenyje!
-                           Apsimauk storas pėdkelnes!
-                           Nevaikščiok basa šaltomis grindimis!
-                           Pasirūpink, kad aplink liemenį būtų šilta!
Tikriausiai esate girdėjusios bent dalį šių įspėjimų. Dabar, XXI amžiuje, moterys jau žino, kad pagrindinė priežastis šlapimo takų infekcijos yra bakterijos. Mes taip pat žinome, kad moterys labiau rizikuoja susirgti šlapimo takų infekcijomis negu vyrai. Priežastis labai paprasta – tiesiog skiriasi mūsų anatomija.
Neginčytina, kad mūsų protėviai mokėjo iš gausybės gamtoje esančių augalų protingai ir išmintingai išrinkti tinkamas žoleles. Jie žinojo, jog reikia gerti daug vandens, kad būtų lengviau iš šlapimo pūslės ir šlaplės išplauti bakterijas. Mano mama, perėmusi savo mamos žinias, taip pat patardavo prisileisti šiltą vonią su ramunėlėmis. Rudenį ir žiemą virtuvėje ar sandėliuke buvo galima rasti tokių nuostabių žolių kaip didžiosios dilgėlės, paprastosios kraujažolės ir rykštenės. Aš pati stengiuosi dažniau gerti žolelių arbatas ir stiprinti savo imuninę sistemą įvairiais vitaminais, pavyzdžiui, C ir D.
Turiu pripažinti, kad šaltaisiais mėnesiais nedrįstu ilgam atsisėsti ant suoliuko. Tačiau nepuolu prie savo vaikų, jei jie kelioms minutėms atsisėda smėlio dėžėje. Dar iki mokyklos išmokiau juos rūpintis savo asmenine higiena ir nevarginu jų rūpesčiais ar baimėmis dėl peršalimo.