5 pagrindinės priežastys, kodėl būtinas jodas

5 pagrindinės priežastys, kodėl būtinas jodas

Paskelbta: 01.10.2018

Peržiūros: 1807

Tikriausiai ne kartą esate girdėję apie jodą, tačiau ar žinote, kodėl jis yra reikalingas žmogaus organizmui? Pateikiame 5 pagrindines priežastis, kodėl šis mikroelementas jums būtinas.

1. Jodas yra mikroelementas, būtinas skydliaukės hormonų gamybai. Šie hormonai užtikrina organizmo medžiagų ir energijos apykaitą.
2. Jodas yra ypač svarbus nėštumo metu. Nuo 3 nėštumo mėnesio iki 3 gyvenimo metų vystosi vaiko centrinė nervų sistema ir smegenys, formuojasi intelektas. Trūkstant jodo, gali išsivystyti negrįžtami protinės raidos ir judėjimo sutrikimai.
3. Pakankamą jodo kiekį su maistu galima gauti iš jūros žuvų, pvz., lašišos, menkės, taip pat iš jūros augalų. Kasdien rekomenduojama gauti 150 µg jodo. Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad jodo su maistu gaunama nepakankamai. Tai susiję su nepakankamu jodo kiekiu dirvoje ir retai valgomais jūros produktais. 
4. Pasaulyje jodo nepakankamumas konstatuojamas daugiau kaip 2 milijardams gyventojų, dėl to regionuose, kurių gyventojams labiausiai trūksta šio mikroelemento, pastebimas protinis atsilikimas ir žemesnis intelekto lygis. Tam galima užkirsti kelią įgyvendinant aprūpinimo jodu programas, pavyzdžiui, namuose naudojant joduotą druską.
5. Net šalyse, kuriose įgyvendinama aprūpinimo jodu programa, ypač jautriai grupei priskiriamos nėščiosios, krūtimi maitinančios motinos ir kūdikiai, nes šiais gyvenimo etapais jodo poreikis yra didelis, o vaisius ir kūdikis yra visiškai priklausomi nuo jodo kiekio mamos mityboje. Lietuvoje moterims nėštumo ir kūdikio maitinimo laikotarpiu rekomenduojama gauti 250 μg jodo per dieną.
Žmonės, kuriems yra konstatuota skydliaukės struktūros ar funkcijos pakitimų, dėl papildomo jodo vartojimo turi pasikonsultuoti su gydytoju.